DESSI Projesi Ulus Ötesi Hareketliliği

Ülkemizden derneğimizin ortak olduğu  "Göçmenlerin Girişimcilik ve Serbest Meslek Becerilerini Geliştirme" kısa adı DESSI olan Erasmus + Stratejik ortaklık projesinin ilk ulus ötesi toplantısı Almanya,Yunanistan,Hollanda ve İsveçten ortak kuruluşların katılımlarıyla 7-8 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşti.

Göçmenlerin Girişimcilik ve Serbest Meslek Becerilerinin Geliştirilmesini destekleyen DESSI projesi , Açık Eğitim Kaynakları (OER) ve yenilikçi eğitim modelleri ile BIT tabanlı öğrenmeyi ve yüksek kaliteli öğrenme fırsatları geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu çerçevede proje kapsamında fikri çıktı olarak yetişkin eğitimciler için bir Eğitmen el kitabı ve göçmen girişimciler için bir online eğitim platformu geliştirilmektedir.

Aydın Kültürel Gelişim Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantıda ise şu ana kadar tamamlanan fikri çıktı olan Eğitmen el kitabı teknik ve içerik olarak değerlendirildi. Proje ortaklarının kendi dillerine de çevrilen el kitabı Ocak 2022’de tüm ortakların kendi ülkelerinde düzenleyecekleri pilot eğitimlerde eğitim materyali olarak kullanılarak, eğitmen ve öğrenicilerle buluşacaktır.

Toplantıda ayrıca ikinci fikri çıktı olan online eğitim platformunun teknik altyapısı, eğitim modülleri ve görev paylaşımı üzerinde çalışmalar yapıldı. Daha önceki toplantıları covid-19 pandemisi kısıtlamalarından dolayı sürekli online olarak gerçekleştirildiği için, bu ilk yüz yüze toplantı proje faaliyetleri ve ortakların iletişimi açısından oldukça verimli geçti. Bir sonraki ulus ötesi toplantının Nisan ayında Litvanya’da yapılması planlanarak, iki günlük toplantı programı tamamlandı. DESSI faaliyetleri ve çıktılarından haberdar olmak için bizimle bağlantıda kalın.

“Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.” 

Mustafa Kemal ATATÜRK