Learning by Intercultural Cooking 

 2017-1-ES01-KA204-038597

Program Erasmus+

Eylem Türü KA201 - Okul Eğitiminde Stratejik Ortaklıklar

- AJUNTAMENT DE SILLA İspanya  (Proje Koordinatörü)
- Rääma Noorte Ühing Noorus  Estonya
- VOLKSHOCHSCHULE IM LANDKREIS CHAM EV Almanya

- Aydın Kültürel Gelişim Derneği Türkiye

Yetişkinlere ve mültecilere eğitim veren öğretmenler için temel müfredatta önerilen içeriğe yardımcı olacak yeni, yaratıcı motive edici eğitim  yolları bulması zordur.

 

Projemizde, dünyanın yemek tariflerini kullanarak matematik, bilim, tarih, coğrafya, kültür ve BİT alanlarında yenilikçi bir öğretim materyali oluşturduk. Dünyadan 65 yemek tarifinden oluşan bir e-kitap yazarak bu sorunu çözmeye çalıştık.

 

Avrupa'nın dört bir yanından Türkiye, Almanya, Estonya ve İspanya'dan ortaklar birlikte çalışarak sosyal çeşitlilik ve farklı kültürleri bir araya getirdi.

Irkçılığın ve yabancı düşmanlığının Avrupa toplumlarını alt üst ettiği bir zamanda, çeşitliliğe olumlu bir şekilde değer veren eğitim alternatifleri aradık ve pişirmenin çekici ve motive edici bir yanıt olduğuna inanıyoruz.

 

24 ay boyunca, tüm ortak ülkeler çeşitli analizler gerçekleştirdi, tüm dünyadan yemek tarifleri toplandı,  test aşaması, görsel malzemelerin oluşturulması ve bunların uyarlanması aşamaları gerçekleşti. Tüm buçalışmaların sonunda, 2 belgeden oluşan tek bir entelektüel sonuç elde etmiş olduk: eğitim materyali olarak tasarlanmış bir multimedya yemek tarifi kitabı (öğrenci kitabı) ve kullanma kitabı (öğretmen kitabı).

 

 

 

               

 

 

 

https://interculturalcooking.com/

 

“Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.” 

Mustafa Kemal ATATÜRK